Урок № 26
Умови й причини виникнення
пожеж. Принципи запобігання та гасіння пожеж
Урок № 26
Умови й
причини виникнення пожеж. Принципи запобігання
та гасіння пожеж
Мета уроку: розглянути
умови й причини виникнення пожеж, принципи запобігання та гасіння пожеж;
розвивати поняття про способи гасіння невеликих пожеж, особливості гасіння
електроприладів, захист органів дихання під час пожежі.
Очікувані
результати: учні мають називати умови й причини виникнення побутових пожеж;
учні мають наводити приклади джерел запалювання, горючих, легкозаймистих і
негорючих матеріалів; учні мають навчитися гасити невеликі пожежі, зокрема
спричинені й електричним струмом, безпечно евакуюватися з оселі й приміщення
школи, захищати органи дихання від отруйних
газів.
Обладнання: _____________________________________________________________________
Тип уроку: засвоєння
нових знань.
n 1.
Організаційний момент
n 2.
Актуалізація опорних знань
2.1. Перевірка
індивідуальних домашніх завдань. Обговорення.
2.2.
«Розумники та розумниці»
Живуть у
тісній темниці,
Без страху темноти, Хлоп’ята яснолиці — Вогню малі брати. І мають душу щедру, Хоч дерева сини, Згораючи дощенту, Вогонь дають вони.
(Сірники)
Бажаний гість
замість цукерок дрова їсть.
(Вогонь)
Скільки б не
їв, ніколи ситий не буде.
(Вогонь)
Лісом він
котився з ревом,
Їв кущі, траву, дерева. А коли напивсь води — Стих і згаснув назавжди.
(Вогонь)
2.3. «Асоціативний
кущ».
Складання
схеми за асоціаціями учнів до поняття «пожежа».
Приклади
відповідей: небезпека, сірники, вогнегасник, вода, пожежник, вогонь.
n 3.
Мотивація навчальної діяльності
3.1. Повідомлення
теми, мети й завдань уроку.
3.2. Проблемні
запитання.
— Чи кожне
горіння — пожежа?
— Вогонь наш
друг чи ворог?
n 4.
Етап засвоєння нових знань
4. Етап засвоєння нових знань
1.
Пожежі. Умови виникнення пожеж
Пожежа — неконтрольований процес горіння, що супроводжується
знищенням матеріальних цінностей і створює небезпеку для життя і здоров’я
людей.
Умовами загоряння є:
• наявність
вогню (іскри);
• кисню
(повітря);
• горючих
речовин.
Відсутність тієї чи іншої умови робить горіння неможливим (пожежа не
виникає або припиняється).
До джерел запалювання належать:
• відкрите
полум’я;
• розпечені
предмети;
• електричні
іскри;
• теплові
процеси хімічного, електричного та механічного походження;
• сонячне
випромінювання, що сконцентровано у промінь.
За горючістю матеріали поділяють:
Горючі: деревина, папір, паливно-мастильні матеріали, тканина, спирт,
олії, пластмаси тощо.
У свою чергу горючі матеріали поділяють на легкозаймисті (папір, бензин
тощо) та важкозаймисті (деревина, вугілля, пресований картон).
Важкогорючі: деревинно-тирсові й деревинно-волокнисті плити, гіпсові
матеріали.
Негорючі: цегла, бетон, граніт, мармур, глина, залізо тощо.
Класифікація пожеж
Дії під час виникнення пожеж у багатоповерхових будинках, власному
будинку:
1. Оцінити
обстановку.
2. Зателефонувати
за номером 101 (чітко повідомити адресу й пожежну обстановку).
3. Повідомити
оточуючих.
4. Вжити заходів
(по можливості) щодо гасіння пожежі.
5. Якщо пожежа в
приміщенні, не можна відчиняти вікна та двері.
6. Залишити палаюче
або задимлене приміщення (у дуже задимленому приміщенні необхідно рухатися
поповзом у бік дверей. Ніс необхідно захистити вологою тканиною).
Чинники посилення пожеж у багатоповерхових будинках:
• вентиляція;
• шахта
ліфта;
•
сміттєпровід;
• відчинені
вікна та двері.
Під час пожежі НЕ можна:
• затоптувати
палаючу речовину без взуття;
• ховатися в
шкафи, під дивани, кроваті;
• утворювати
протяг;
• укриватися
целофановою плівкою та іншими синтетичними матеріалами;
• торкатися
голими руками металевих дверей (для попередження опіків).
Пам’ятайте!
Вогонь розповсюджується знизу вгору.
Евакуація при пожежі
2.
Причини виникнення пожеж
n «Мозковий штурм»
Причини пожеж:
•
хуліганство;
• недбале
поводження з вогнем;
• неправильне
поводження з відкритим вогнем;
• порушення
правил опалювання приміщень з використанням печей;
• порушення
правил користування зварювальними апаратами;
• порушення
правил експлуатації електромереж і електроприладів;
• порушення
правил користування газовими приладами;
•
самозапалювання легкозаймистих речовин при підвищеній температурі;
• «сонячні
зайчики» від дзеркал, скла, металу;
• блискавки.
Наслідки пожеж:
1. Порушення
здоров’я людей:
· •
опіки;
· •
отруєння продуктами горіння.
2. Загибель людей.
3. Знищення
матеріальних цінностей.
3.
Принципи запобігання пожеж
n «Пожежна інспекція»
У школі:
• відсутність
джерел відкритого вогню;
• регулярні протипожежні
перевірки стану електропроводки;
• наявність
вогнегасників та інших засобів пожежогасіння;
• регулярний
інструктаж учнів та працівників школи щодо правил пожежної безпеки.
Удома:
• обережне
поводження з газом, печами;
• перевірка справності
електроприладів;
• не гратися
із сірниками, петардами, бенгальським вогнем;
• наявність
засобів пожежогасіння;
• відсутність
горючих матеріалів на балконах;
• не
заклеювати вікна дзеркальними плівками;
• не гратися
«сонячними зайчиками»;
• не
зберігати під дахами або поряд із джерелами тепла горючі й легкозаймисті
матеріали.
4.
Засоби гасіння невеликих пожеж
Якщо виникла невелика пожежа, слід:
• засипати
джерело вогню піском (можна землею з-під квітів, якщо вона суха);
• залити
водою, але не можна використовувати воду при гасінні пожеж, спричинених
електричним струмом;
• накинути
цупку товсту тканину.
n Запитання до учнів
— Яка головна мета цих заходів? (Припинити доступ кисню до вогню й тим
самим припинити процес горіння.)
— Чому не можна використовувати воду під час гасіння пожежі, спричиненої
електричним струмом? (Вода проводить електричний струм, тому людину може
вдарити електрострумом.)
n 5.
Узагальнення й закріплення знань
5.1. Відпрацювання
навичок захисту органів дихання від отруйних газів.
Учні
захищають рот та ніс підручними засобами: светрами, шарфами, носовими
хустками, ватно-марлевими пов’язками.
(Дома можна
використовувати й інші речі. Якщо тканину змочити водою, то це поліпшує
захист органів дихання.)
5.2. Відпрацьовування
навичок евакуації з приміщення школи. (Робота за планом евакуації.)
5.3. Тестове
завдання для закріплення знань
Тест № 14
Позначте всі правильні відповіді.
1. Пожежу може
спричинити:
А відкритий вогонь
Б
легкозаймисті матеріали, що зберігаються поряд із джерелом тепла
В працюючий
електрозварювальний прилад, що залишений без нагляду
Г вогнегасник
2. До
легкозаймистих матеріалів належать:
А деревина, гіпс
Б вода,
пісок, цегла, бетон
В бензин, гас,
спирт, природний газ, олія
Г вода,
металеві вироби
3. До негорючих
матеріалів належать:
А папір, деревина,
бавовняна тканина
Б гума,
пластмаса
В вода, пісок,
цегла, бетон
Г вата, цукор
4. Причиною пожежі
можуть бути:
А відчинені двері
та вікна
Б
перевантажена розетка
В блискавка
Г гра дітей з
петардами
5. Телевізор не
можна ставити близько до джерела тепла, оскільки:
А він може
зайнятися
Б буде
холодніше в кімнаті
В погіршиться
якість зображення
Г це
неестетично
6. Палаючі електроприлади
гасять:
А водою
Б бензином
В цупкою тканиною
Г спиртом
Відповіді: 1АБВ; 2В; 3В; 4БВГ; 5А; 6В.
5.4. «Перлини
народної мудрості»
• Вогонь
вогнем не загасиш.
• Вогонь —
добрий слуга, але поганий хазяїн.
• Із вогнем
не жартуй.
• Вогонь —
більший ворог, ніж вода.
• У сіні
вогню не сховаєш.
• Вогонь
кочерги не боїться.
• Вогню в
шапці не гасять.
• Гаси
вогонь, поки не розгорівся.
• Коли вогонь
розгориться, то спалює і мокре, і сухе.
• Із малої
іскри великий вогонь буває.
• І найменша
іскорка зродить найбільший вогонь.
• І в попелі
іскра буває.
• Не кидай
іскри в солому: і сама згорить, і село спалить.
• Біля сухого
дерева й сире горить.
• Сірничок
малий, а біда від нього велика.
5.4. «Перлини
народної мудрості». (Робота в малих групах.)
Кожна група
обирає собі прислів’я. Завдання — розтлумачити його зміст в інсценованій
формі. Найкращий виступ обирається відкритим голосуванням.
5.5. Відповіді
на проблемні запитання.
n 6.
Підбиття підсумків уроку
Прийом
«Закінчи речення»
Сьогодні на
уроці я дізнався…
Сьогодні на
уроці я навчився…
n 7.
Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
Індивідуальні
завдання
1.
Обладнання пожежного щита.
2.
Засоби гасіння невеликих пожеж.
3.
Намалюйте плакати, що інформують дітей про причини виникнення пожеж.
Шипит и злится,
Воды боится, С языком, а не лает, Без зубов, а кусает.
Что, дотронувшись едва,
Превращает в дым дрова?
Без рук, без ног,
А на гору быстро ползет.
Где с огнем беспечны люди,
Обязательно он будет.
Шипит и злится, воды боится
С языком – а не лает, без зубов – а кусает? Источник:http://zagadki.info/zag/ogon.html
Вот какой обжора есть: все на свете может съесть.
А когда воды попьет - обязательно уснет. Источник:http://zagadki.info/zag/ogon.html |
Комментариев нет:
Отправить комментарий